Na rynku znaleźć można wiele produktów, które służą do łączenia przewodów. Najpopularniejsze na ryku do tej pory były zazwyczaj listwy zaciskowe (czyli tzw. kostki elektryczne), które zapewne każdy z nas znajdzie w domu, choćby w podłączeniu oświetlenia sufitowego. To faktycznie najtańszy i najpopularniejszy produkt do tego typu zastosowań.


Ma on swoje wady i zalety. Zaletą listew zaciskowych jest niewątpliwie ich cena. Są tanie, zazwyczaj składają się z 12 modułów i można dzięki temu samodzielnie dobrać ilość przewodów, do jakich będzie zastosowana tego typu złączka.
Wadą tego typu rozwiązania jest zdecydowanie budowa listwy zaciskowej oraz typ zacisku na przewód. Listwa zaciskowa niepalna zbudowana jest z poliamidu i zazwyczaj jest nieprzezroczysta – nie można więc gołym okiem z zewnątrz stwierdzić właściwego połączenia przewodów. Same przewody mocowane są na zaciski śrubowe – trzeba więc użyć odpowiedniego śrubokrętu do właściwego zaciśnięcia śruby na podłączanym przewodzie, aby nie luzował się.Zdecydowanie nowocześniejszym rozwiązaniem są SZYBKOZŁĄCZKI. To nic innego jak złączki instalacyjne, których największą zaletą jest zdecydowanie SZYBKOŚĆ pracy podczas łączenia przewodów. Każdy elektryk i elektroinstalator zapewne potwierdzi, że warto wydać dodatkowe środki, by ułatwić sobie pracę. I tak właśnie jest w przypadku szybkozłączek: są droższe od listew zaciskowych, trzeba każdorazowo wybrać szybkozłączkę dedykowaną do właściwego przekroju przewodu i ilości podpinanych żył – ale prostota ich użycia jest w tym wypadku najważniejsza.

Najpopularniejsze na rynku złączki instalacyjne mają przezroczyste obudowy, co pozwala na weryfikację optyczną przewodów elektrycznych wewnątrz szybkozłączki. Najpopularniejsze są złączki, podwójne, potrójne i pięciokrotne. Wystarczy odciągnąć palcem dźwignię, wprowadzić przewód i gotowe. Nie trzeba niczego odkręcać/ dokręcać i upewniać się w temacie stabilności podpiętych przewodów. Nie ma opcji, aby przez pociągnięcie przewodu - wysunął się on ze złączki. Budowa szybkozłączki nie pozwoli na takie działanie. W przypadku złączek instalacyjnych z dźwignią - aby zluzować i wyjąć przewód - należy podnieść dźwignię. W przypadku szybkozłączek, w które wsuwany jest przewód - w celu jego wyciągnięcia należy kilka razy przekręcić przewód lub złączkę, aby wyjąć przewód. Proste? Proste! Nie ma opcji, aby dobrej jakości szybkozłączki pozwoliły na zluzowanie połączeń kablowych. Sprężynki wbudowane wewnątrz złączek tego typu gwarantują poprawne działanie produktu.W ofercie naszej hurtowni elektrycznej mamy również nieprzezroczyste, dedykowane złączki oświetleniowe – przeznaczone do łączenia przewodów typy drut, z „miękkimi” przewodami typu linka (które zazwyczaj występują w oprawach oświetleniowych).Zdecydowanym liderem tego typu produktów na polskim rynku jest firma WAGO. To ulubiony producent szybkozłączek, których jakości wykonania i pewności poprawnej pracy nie da się przecenić. Elektrycy mają do dyspozycji kilka serii szybkozłączek Wago.

W ofercie naszego sklepu mamy również szybkozłączki SIMET (które są odpowiednikiem szybkozłączek Wago serii 2273) oraz złączki instalacyjne ORNO(które są odpowiednikiem szybkozłączek Wago serii 221).

Szybkozłączka WAGO:Szybkozłączka SIMET: