Barwa światła w pomieszczeniach domowych ma znaczący wpływ na atmosferę i funkcjonalność danego pomieszczenia. Odpowiedni dobór barw światła może sprawić, że dom, mieszkanie czy firma staną się bardziej przytulne, komfortowe i funkcjonalne. Podpowiadamy, jak dobrać odpowiednią barwę światła do różnych pomieszczeń w domu.


Wszystkie źródła światła LED – zarówno żarówki, jak i taśmy LED, czy oprawy LED – mają podaną w swoich parametrach barwę światła oraz temperaturę barwową. Barwa światła podzielona jest na podstawowe 3:

- ciepłą

- neutralną

- zimną

Temperatura barwowa wyrażana jest w Kelwinach (K) i odpowiada barwie światła. Tak więc:

- 2700-300 K – barwa ciepła

- ok. 4000 K – barwa neutralna

- 5000 K i wyższa – barwa zimna


Oprócz wyżej wymienionych występują również inne określenia, których temperatura barwowa może być na granicy barw, np zimno-biała, czy biała ciepła. Takie określenia pozwalają wyobrazić sobie odbiorcy, jaką barwą światła dana żarówka, czy lampa LED będzie świecić.

Dodatkowo na rynku występują również wersje multikolor, RBG, czy RBGW - w nich zazwyczaj można regulować sobie barwę światła za pomocą pilota lub aplikacji, dostosowując temperaturę barwową i barwę światła do danych warunków w pomieszczeniu. Takie rozwiązanie jest często stosowane w taśmach ledowych, czy żarówkach ledowych.

Kuchnia

W kuchni, gdzie przygotowujemy jedzenie, ważne jest, aby światło było jasne i neutralne. Barwa światła o temperaturze barwowej 3500 - 4500 Kelwinów jest idealna, ponieważ zapewnia w miarę naturalne światło, które ułatwia rozpoznawanie kolorów i precyzyjne przygotowywanie posiłków.

 

Salon

Salon to miejsce relaksu i spotkań, dlatego warto postawić na ciepłą barwę światła. Odcienie żółtego lub ciepłej bieli o temperaturze barwowej 2700-3000 Kelwinów stworzą przytulną atmosferę, sprzyjającą odpoczynkowi i rozmowom rodzinnym.


Sypialnia

W sypialni zaleca się stosowanie miękkiego, ciepłego światła, które pomaga zrelaksować się przed snem. Barwa o temperaturze 2700-3300 Kelwinów stworzy przyjemną atmosferę sprzyjającą odpoczynkowi, co jest kluczowe dla zdrowego snu.

 

Łazienka

W łazience, gdzie potrzebujemy światła do precyzyjnych czynności, takich jak makijaż czy golenie, warto zainwestować w jasne światło o w miarę neutralnej barwie. Temperatura barwowa ok. 3500-4000 Kelwinów jest tu odpowiednia, zapewniając dobre oświetlenie przy zachowaniu naturalności kolorów.

 

Korytarz i przedpokój

W tych miejscach, gdzie często przemieszczamy się między pomieszczeniami, warto zastosować neutralną białą barwę światła o temperaturze 3500-4000 Kelwinów. To pozwoli na łatwe poruszanie się i jednocześnie stworzy przyjemne otoczenie.

 

Dobór odpowiedniej barwy światła do poszczególnych pomieszczeń w domu jest kluczowy dla stworzenia harmonijnej atmosfery. Warto zwracać uwagę na temperaturę barwową, dostosowując ją do funkcji danego pomieszczenia. Odpowiednie oświetlenie nie tylko poprawia funkcjonalność danego miejsca, ale także wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie i komfort życia. Dlatego, planując oświetlenie w swoim domu, zastanów się nad tym, jakie wrażenie chcesz osiągnąć, i dopasuj barwę światła do swoich potrzeb.