Rozdzielnie Elektryczne. Domowa elektryka.

Chyba nie ma na tym świecie osoby, która wyobrażałaby sobie życie bez elektryczności. Światło elektryczne w domu, lodówka czy telewizor to podstawa. Jednak mamy coraz więcej urządzeń zasilanych na prąd w domach i potrzebujemy coraz więcej energii elektrycznej do ich utrzymywania.

Skąd bierzemy prąd?

Ze złącza z sieci elektrycznej - dostępnej dla użytkowników przez słupy energetyczne - prąd idzie do tablicy rozdzielczej, która montowana jest obowiązkowo w każdym domu. Tablica służy jako rozdzielnia elektryczności na cały dom. Domowe rozdzielnie elektryczne są bardzo bezpieczne pod warunkiem, że za tablicę i przyłącza odpowiada certyfikowany elektryk. W wypadku domów jednorodzinnych potrzebne jest złącze ZK-1 - oznaczające, że prąd może "wejść" do domu, ale energia jest użytkowana tylko w tym budynku i nigdzie "nie wychodzi". Z kolei dla domów wielorodzinnych lub osiedla kilku domków polecane jest złącze typu ZK-3 przez które prąd może być doprowadzany lub odprowadzany z poszczególnych budynków. Potem poprzez domową rozdzielnię elektryczność dzielona jest na dwa obwody - główne oświetlenie i prąd od gniazdek.

Każda tablica musi być zaplombowana. Także licznik, który mierzy pomiar zużytej energii elektrycznej musi być zaplombowany. W ten sposób operator sieci energetycznej ma pewność, że płacimy za cały zużyty prąd i nie rozdzielamy go jeszcze na inną linię, aby z niej korzystać bezpłatnie.

5433216721_3f283a95d3_z

 

Skąd się biorą wysokie rachunki?

Rachunki za energię elektryczną do każdego gospodarstwa domowego przychodzą bardzo różne. Wszystko zależy od ilości zużytej energii, czyli tego ile sprzętów mamy podłączonych do gniazdek. Najwięcej płacimy za prąd zużywany przez lodówkę, ale czy nie jest to najważniejszy sprzęt w naszym domu? Kolejny elementy prądożercze to czajniki elektryczne i pralki. Bez takiego czajnika można się obejść, ale bez pralki już nie. Warto więc sprawdzić jakie sprzęty można zastąpić tańszymi i nie elektrycznymi.